Nowości lutego 2019: “Saudyjka za kierownicą” Manal asz-Szarif

Opublikowanio: 11 lutego, 2019, Kategoria: Biografie, pamiętniki, wspomnienia > Literatura faktu > Nowości > Reportaż

 

Saudyjka za kierownicą, Manal asz-Szarif, wyd. W.A.B.

 

“Wspomnienie o życiu, miłości, marzeniach, odwadze i jeździe samochodem w sytuacji bycia kobietą – w kraju, w którym wszystko powyższe jest z zasady niebezpieczne..

 

IMG_20190205_184941

Manal asz-Szarif wychowywała się w Mekce, a jej narodziny zbiegły się w czasie z przejęciem władzy w kraju przez religijnych fundamentalistów. Jako nastolatka popadła w religijny radykalizm, a należące do brata płyty CD z popularnymi przebojami paliła w piecu bo były haram: zabronione prawem koranicznym. Ileż jednak może zmienić wykształcenie! Jako dwudziestolatka została specjalistką ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych. To wtedy wewnętrzne sprzeczności saudyjskiego królestwa zaczęły jej zanadto ciążyć: przylepiono jej łatkę puszczalskiej za rozmawianie z kolegami z pracy, w podróżach służbowych towarzyszył jej nieletni brat, i chociaż miała samochód, nie wolno jej było go prowadzić.

 

Manal asz-Szarif napisała żarliwie szczere wspomnienie o niejako przypadkowym wejściu w rolę działaczki społecznej, żywą opowieść o młodej muzułmańskiej kobiecie, która przeciwstawiła się królestwu mężczyzn – i wygrała. Saudyjka za kierownicą jest niezwykłym świadectwem siły charakteru w obliczu tyranii, świadectwem potęgi wykształcenia i kobiecej solidarności, a także radości i niepowodzeń, jakie towarzyszą przejmowaniu sterów własnego losu.”
źródło: wydawnictwo W.A.B.

 

Cena: 39,90zł

 

#saudyjkazakierownicą#manalaszszarif #wydawnictwowab#wab#reportaż#literaturazagraniczna