Twórczość Głogowskich Poetów

Opublikowanio: 1 września, 2013, Kategoria: Hity naszego miasta

P1060827

 

 

 

 

wyrzeźbić wiersz

z twardej grudki ciszy

to łatwe

wystarczy odrzucić

tępe

dłuto słów

P1060381

Baśń o pięknej Nemirete i naszyjniku z krokodylich łez aut.Janina Zimirska op.m. cena 8 zł.

Janina Zimirska –  urodziła się 4 marca 1942 roku we wsi Głęboczek. W 1947 roku przybyła z rodziną na ziemie głogowską, osiedlając się w Wilczynie. W latach 1949-1956 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Grębocicach. Naukę kontynuowała w Liceum Pedagogicznym w Nowej Soli. Przez wiele lat pracowała jako kierowniczka sklepu. Od dziesiątego roku życia pisała wierszyki i bajeczki, „do szuflady”. Po przejściu na rentę opublikowała w 1999 roku pierwszy zbiór bajek i wierszy dla dzieci. Od wydania pierwszej bajki odbyła wiele spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach i bibliotekach. Nadal z upodobaniem pisze dla dzieci i dorosłych, bajki, legendy i wiersze. Ponadto, od czasu do czasu, lubi „chwycić za pędzel” i utrwalić coś na płótnie. Obecnie pani Janina jest studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gminie Grębocice.

Dotychczas wydane pozycje:

*  Historia cała o tym, jak Zima ślub z Mrozem brała

– Rymowanki babci Janki

*  Baśń o pięknej Nemirete i naszyjniku z krokodylich łez

*  Wesoła Paczka Zajączka Szaraczka

*  Legenda o Abiszy

*  Wesoła Paczka Zajączka Szaraczka

– 7 Przygód

*  100 Malowanek – Zgadywanek

*  W starej dziupli… W starym drzewie…

Oraz poezja w wydaniach zbiorowych:

* Dorastać do wiersza

* Miasto poznane (nie) przypadkiem

* W  międzyczasie

* Dorośli do wiersza

A także publikowane przez Stowarzyszenie Regionalne

„ Nadodrzański Zakątek” legendy i opowiadania.

* Jagna z wietszyckiego łęgu

* O dwóch braciach z Wietszyc

* O tym, jak wały przeciwpowodziowe w Wietszycach budowano

* Ziemko z wietszyckich bagien

* Nowa Ojczyzna

Na zamówienie SP Jaczów

* Duch Sienkiewicza w Jaczowskiej Szkole

Jak również wspomnienia, w opracowanym przez p. M.R.Górniaka zeszycie nr.2 pt:

*  Pamiętniki i wspomnienia osadników rejonu Gminy Grębocice.

 

Ja,Nostradamus

Ja,Nostradamus

Ja,Nostradamus aut.Mieczysław Sosialuk op.m.cena 10 zł

Mieczysław Sosialuk

Urodziłem się 23 listopada 1949 r. w Chełmie Górnym na Pomorzu Zachodnim. Byłem pracownikiem zakładu mechanizacji rolnictwa, konserwatorem w sanatorium, a w roku 1974 zostałem górnikiem. Pracując w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń w Lubinie, w 1997 r. zostałem oddelegowany do budowy warszawskiego metra.

Wiosną 1998 r. zacząłem uczęszczać na warsztaty grupy literackiej „Wybór”, przy Warszawskim Oddziale ZLP. Po przejściu na emeryturę należę do grupy literackiej „Dysonans”, we Wrocławiu. Jestem członkiem Ogólnopolskiego Klubu Poetów i Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego, gdzie w latach 2001 – 2002 byłem skarbnikiem. Od 2003 r. należę do ZLP.
Zadebiutowałem w Turnieju Jednego Wiersza w 1998 r. podczas Warszawskiej Jesieni. Jestem laureatem nagród i wyróżnień kilku konkursów poetyckich:
Wyróżnienie w Warszawskiej Jesieni w 1998 r. i 1999 r., oraz w Warszawskiej Wiośnie 1999 r. Laureatem w Turnieju Jednego Wiersza grupy „Wybór” w 1999 r. i Warszawskiej Wiosny 2000 r., a także w Turnieju Jednego Wiersza „Forum Młodych” 2001 r. w Polkowicach. V – IX Głogowskich Konfrontacji Literackich.
W 1999 r. wydałem tomik poezji pt. „Szept i krzyk”, a w roku 2002 tomik – „ja, Nostradamus”. Jestem współautorem kilkunastu antologii, m.in. „Przestrzeń pod stopami” i „Dorastać do wiersza”.
Moje wiersze prezentowane były w głogowskim radio i telewizji, regionalnej prasie („Tygodnik Głogowski”, „Polska Miedź”), a również w kwartalniku „Mit” i Magazynie Literackim.
Uczestniczyłem w pracach Jury podczas Głogowskich Konfrontacji Literackich  – dla młodzieży „O Złoty Głóg” oraz w konkursie recytatorskim w Polkowicach dla dzieci szkół podstawowych.

 

Bajszychta starej strzechy

Bajszychta starej strzechy

 Bajszychta starej strzechy aut.Ryszard Herman op.m. cena 13,5 zł

Opis:
„Truizmem jest stwierdzenie, że smiech to zdrowie, a mimo to w naszym codziennym życiu bardzo często tego śmiechu i dystansu wobec siebie brakuje. Zbyt dużo rzeczy, spraw, a czasem i ludzi traktujemy serio, a niekiedy wręcz ze śmiertelną powagą. Dobra jest więc każda odskocznia, dzięki której mamy okazję na chwilę relaksu, a czasem także do zastanowienia się nad samym sobą – nad własnymi wadami, przywarami i paradoksami, których przecież mnóstwo jest wokół nas. Taką rolę spełniają też fraszki – Ryszarda Hermana – człowieka, który potrafi dostrzec i opisać zwykłe, czasem wręcz banalne śmieszności otaczającego Go świata”. (Staefan Górawski)

Kołysanka dla Agaty

Kołysanka dla Agaty

 Kołysanka dla Agaty aut.Marek Sienkiewicz op.m. cena 14 zl

Marek Sienkiewicz, ur. 1962 r. w Głogowie, poeta.  Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim nauki polityczne. Przez wiele lat był nauczycielem historii w głogowskich szkołach średnich.

Wydał tomiki poezji „Ars Amandi” i „Miasto po deszczu”,  „Kołysanka dla  Agaty”, a także, w 2001 roku, książkę eseistyczną „Długi (Drugi) oddech  klasyki”. Współpracował z kwartalnikiem artystyczno-literackim „Akapit”.

 

 

Baśń z przytułku

Baśń z przytułku

Baśń z przytułku aut.Rafał Brasse op.m.cena 10 zł.

 

 

 

A pod mostem Jagody

A pod mostem Jagody

A pod mostem jagody aut.Kolańczyk Tadeusz op.tw.cena 19,90 zł

 

 

P1060375

 Prosty sens człowieka aut. Krzysztof Jeleń op.m. cena 10,00 zł

 

 

P1060376

Bezsenne oko aut. Telemach Pilitsidis op.m. cena 22,00 zł 

 

Nić Ariadny

P1060825

 

 Aut. Telemech Pilitsidis op.m., cena 20,00 zł

 

Między książkami

P1060827

Aut. Izabela Rutkowska op.m., cena 25,00 zł